Szukaj na tym blogu

środa, 26 kwietnia 2017

FOTOGRAFOWIE W PODGÓRZU (SERIA PODGÓRZ)


Fotografowie aktywni w Toruniu (i w innych miastach) prowadzili zakłady także w Podgórzu: to Atelier Jacobi (ul. Parkowa 10) oraz Atelier Carl Bonath. Ten ostatni artystycznie (sam malował) i marketingowo wszechstronny, o czym opowiem podczas piątej konferencji z cyklu ZABYTKI TORUŃSKIE MŁODSZEGO POKOLENIA 13 maja.

Carl Bonath
Zakład fotograficzny w Toruniu założył w roku 1898, przy ul. Prostej 2.

Z kolekcji Jana Kontka.
Na początku XX w. atelier funkcjonowało jako instytut artystyczny fotografii i malarstwa, jego specjalnością były portrety. Co ciekawe, Bonath wykonywał także portrety malarskie z „fotograficznym wspomaganiem” (trudnym dziś do rozpoznania). Jedna z metod polegała na wykonaniu fotografii na płótnie, na którą nakładano farby olejne. Bonath realizował także specjalne fotografie na broszki, szpilki ozdobne itp., na porcelanie i marmurze, handlował materiałami fotograficznymi, a nawet prowadził kinematograf (w Chełmży, 1911 r.).
W latach 10. XX w. specjalnością jego atelier były zdjęcia rzemiosła i wyrobów przemysłu, fotografie sportowe, rodzinne, dzieci i stowarzyszeń, a także pocztówki – według każdego zdjęcia. 
Bonath był jednym z koncesjonowanych wydawców pocztówek z poligonu.
Filia zakładu czynna była w Podgórzu przy poligonie (z czasem wzniósł nowy budynek - mam problem z jego dokładną lokalizacją...), później także na Bydgoskim Przedmieściu.


Atelier Jacobi
Alexander Jacobi (1829-1894), przedstawiciel znanej rodziny mistrzów fotografii, prowadził zakłady w Toruniu, Chełmnie, Inowrocławiu, Poznaniu. Już po jego śmierci, do 1909 roku firma funkcjonowała pod nazwiskiem Alexandra. Na lewobrzeżu Atelier Jacobi miało siedzibę przy poligonie: obok hotelu Kaiserhof Park (ul. Okólna 37/41) i przy ul. Parkowej 10 (Julius Jacobi, jeden z trzech synów Alexandra).

Projekt ze zbiorów Archiwum Państwowego.

Dodaj napis
Dom przy ul. Parkowej, z przeszklonym dachem dla doświetlenia atelier, zniszczony podczas wybuchu w 1945 roku, kilka lat temu ujawnił skarb – szklane klisze schowane „w suficie” (2014). Wizerunki z lat międzywojennych ukazują wojaków – na poligonie i w atelier, a także portrety podgórzan. Ten cenny zespół pozostaje pod opieką Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (tu opracowanie Anny Zglińskiej).  


CZY WIESZ, ŻE?
Na podgórskiej promenadzie w Rynku (ob. ul. Poznańska), podobnie jak w Toruniu przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim, w okresie międzywojennym pracowali fotografowie uwieczniający spacerujących mieszkańców.

Najstarsza odnaleziona wzmianka o dwunastu stereoskopowych zdjęciach najpiękniejszych widoków Torunia, w wersji do przeglądarki, pochodzi z 1866 roku. Może były to podobne ujęcia, jak 9 najstarszych fotografii miasta, z 1861 roku? (te w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu). Wykonał je gdański fotograf Eduard Flottwell, na zlecenie toruńskich kupców, dla upamiętnienia otwarcia pierwszej linii kolejowej na trasie Toruń – Bydgoszcz (1861).
 

O stereoskopowej fotografii w Toruniu m.in. tutaj oraz o urządzeniu do jej oglądania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.