Szukaj na tym blogu

niedziela, 2 kwietnia 2017

CERATOWE "NIE!" PRUSKIM NAJEŹDŹCOM!Dęte trochę hasło / tytuł, taka lokalna i na użytek bieżący parafraza jednego z ponadczasowych cytatów z "Misia" = Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy…


Fot. Marek Wieczorek
- przed cerato-banerem...
Czego dotyczy hasło / tytuł? Niedawno wspomnianego w toruniarni cerato=banera na zabytkowym gmachu hotelu Polonia. Uważny zabytko-oglądacz Marek Wieczorek post skomentował obrazem (dziękuję za zdjęcia!) = może baner ma skrywać (ledwie widoczny) dawny napis Thorner Hof? Tak się ten przybytek nazywał przed 1920 rokiem.

To jak to jest? Dbamy o stare szyldy, także te niemieckojęzyczne, czego przykładów kilka nieopodal, czy mówimy ceratowe NIE! = ? Warto ten napis uwzględnić w planach konserwatorskich, a może już tam się znalazł, tylko "derekcja" hotelu mówi NIE pruskim najeźdźcom?

Fot. Marek Wieczorek

Marek Wieczorek dodał smaczek w postaci uosobienia drugiego najeźdźcy, z innej epoki. To świetlny punkt z numerem budynku i nazwą ulicy - pl. Armii Czerwonej! Nie do wiary, a jednak... Ten zbytek/zabytek zdecydowanie przebija obiekt z lewobrzeża - tabliczkę z napisem "ul. Marchlewskiego".


Szukajcie uważnie!
Może tę listę zbytków/zabytków ulicologicznych należałoby poszerzyć?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.