Szukaj na tym blogu

niedziela, 2 lutego 2014

JAK CHRONIĆ PIERNIKI STARE I MŁODE?



Najwyższa pora rozpocząć wątek „pierniczany” (kończy się okres około świąteczny), chociaż w Toruniu pierniki to temat zawsze na czasie.

Fot. Andrzej R. Skowroński
Na początek z przymrużeniem oka – za satyrycznym pismem „Bicz Pomorski”, które w 1928 roku donosiło o wprowadzeniu nowej ustawy, mającej na celu ochronę pewnych wytworów przemysłu krajowego. Ustępy 143 i 144 tej ustawy brzmią:
§ 143
STARE PIERNIKI, które nadają się jeszcze do konserwacji, a służyć mogą jako wzory rozmnażania się specyficznych wyrobów, podlegają wyłącznej opiece urzędów statystycznych danej miejscowości, z tem że dokładne daty urodzin, miejscowości oraz nazwiska wytwórców uwidocznione będą w osobistej metryce ich pochodzenia.
§ 144
MŁODE PIERNIKI podlegają analogicznej ewidencji, jak stare, z tą tylko różnicą, że po upływie ustawą przewidzianego czasokresu zostaną puszczone na rynek krajowy, oraz wywożone być mogą zagranicę przy zastosowaniu ustawy o emigracji, a za przepisową opłatą paszportów.
Inne WYTWORY PIERNICZO-SPOŁECZNE podlegają specjalnej ustawie „o ochronie rozmnażania”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.