Szukaj na tym blogu

wtorek, 11 lutego 2014

ŚWIATOWY EFEMERYCZNY TEATR ŚWIETLNY W TORUNIU (ROZRYWKOWI TORUNIANIE)



W lipcu 1903 (16-26 VII) na esplanadzie Chełmińskiej stanął pierwszy w Toruniu wielki kinematograf międzynarodowy - Riesen-Kinematograph Jeana Baesego. Pracował tu aż 10 (lub 11) dni, dawał po trzy przedstawienia dziennie, z wejściem co godzinę. Program obejmował ponad sto numerów! Był zmieniany tak, że nie pokazywano wciąż tych samych filmów.

Thorner Presse, 16.07.1903.
W repertuarze zwraca uwagę obraz dotyczący aktualnych wydarzeń ze świata -
tragicznego losu pary królewskiej w Serbii (VI 1903). Król Aleksander I Obrenowic został zamordowany, ciała pary królewskiej wyrzucono z balkonu pałacu w Belgradzie. Były też sceny humorystyczne, widoki natury, obrazy z niemieckich bajek, operacja chirurgiczna, włamywacz i inne.
Nowością było osobne przedstawienie naukowe tylko dla panów powyżej 20. roku życia, pokazywane co godzinę. A na koniec pobytu w Toruniu Baese urządził pożegnalne przedstawienie tylko dla pań, podczas którego pokazano... operację.


(Z mojej najnowszej książki
„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.