Szukaj na tym blogu

niedziela, 16 lutego 2014

WOJENNY REPERTUAR KINOWY I SPECJALNE OKAZJE (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)



W okresie I wojny światowej kinematografy toruńskie często ograniczały działalność. W 1915 roku Metropol był czynny tylko w niedziele, w środy realizowano specjalne przedstawienia dla młodzieży, w godz. 14.00-19.00. Zarządcy kin zwykle starali się, aby w repertuarze były filmy rozrywkowe, nie tylko wojenne, m.in. z gwiazdą ekranu Astą Nielsen. Wydarzeń wojennych było dość w kronikach.


Asta Nielsen, nazywana „wielką niemową”, bohaterka filmów pokazywanych
także w Toruniu. Kino. Tygodnik ilustrowany, r. 1, 1932, nr 5.

W Metropolu przedstawienie z okazji urodzin feldmarszałka Paula von Hindenburga,
z patriotycznym koncertem na koniec. Thorner Presse, 2.10.1917.



Także w 1916 roku Metropol nie pracował codziennie. Kino było jednak obligatoryjnie czynne w dniu urodzin Cesarza (27 stycznia), a także w dniu Bożego Ciała. Przedstawienia w niedziele i poniedziałki poświęcone były zbiórce funduszy na wojenną opiekę społeczną, a ich tematyka oscylowała wokół tematów ojczyźnianych i wojennej propagandy. Ta ostatnia obecna była także w przedstawieniach szkolnych. W ramach edukacji historycznej uczniom pokazywano obrazy z dawnych wojen, m.in. bitwę narodów pod Lipskiem w 1813 roku, bitewne zmagania z okresu wojny francusko-pruskiej lat 1870-1871.


(Z mojej najnowszej książki
„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.