Szukaj na tym blogu

piątek, 16 maja 2014

PATRIOTYCZNIE - NAWET PRZYRODNICZO

Impresje z tramwajowego przystanku.

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że urządzona w okresie dwudziestolecia międzywojennego nowoczesna ul. Szopena (dziś
Chopina) otrzymała patriotyczną wymowę w „przyrodniczej formie”. Zasadzono tu drzewa kwitnące w narodowych kolorach – bieli i czerwieni (a przynajmniej do nich zbliżonych). Dziś nie są one w najlepszym stanie.


Toruń w okresie międzywojennym nazywano miastem zakorkowanym (już wówczas
skąd my to znamy...?), wymagało ono zasadniczej regulacji i modernizacji ulic i węzłów komunikacyjnych. Prace rozpoczęto w 1924 roku i w ciągu zaledwie kilku lat powstało kilka nowoczesnych arterii: Jagiellońska, Traugutta, Lubicka, Al. 700-lecia i ul. Wały (ob. ul. Wały gen. Sikorskiego). Wspomniana ul. Szopena, przebita przez fortyfikacje (1928), połączyła ul. Bydgoską ze śródmieściem. W tym czasie zmodernizowane zostały także ulice wylotowe z miasta: Lubicka, Grudziądzka, Bydgoska.  
W 1938 roku długość ulic w Toruniu wynosiła 176,5 km, w tym nieco ponad 153 km stanowiły drogi miejskie, ponad 13 km – państwowe, 6,5 km – wojewódzkie i ponad 3,3 km – powiatowe.

1 komentarz:

  1. No i dobrano je tak, aby zakwitały razem i to właśnie na 3 maja!

    OdpowiedzUsuń

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.