Szukaj na tym blogu

wtorek, 3 stycznia 2017

NOWE STAROCIE ULICZNE - TEŻ Z PRZESZŁOŚCI

To niesamowite - chociaż już po raz enty oglądam skany tych samych starych pocztówek i fotografii, wciąż odnajduję w nich coś nowego. To trochę na zasadzie: im więcej wiesz, tym więcej pojawia się pytań... Fascynujące, że pojawiają się wciąż nowe, satysfakcjonujące jest szukanie odpowiedzi. Ale tym razem jej nie znam.
Chodzi o niższy słup z prawej, na tle bramy,
przed domem obok plebanii kościoła Świętojańskiego.


Ze zbioru Krzysztofa Klundera.

O co chodzi? O detal z kilku pocztówek sprzed ponad stu lat, ze zbioru Krzysztofa Klundera i Książnicy Kopernikańskiej, a konkretnie o słup /?/, sygnalizator /?/, informator /?/ na ul. Mostowej i Żeglarskiej. Do czego służył?

Ze zbioru Książnicy Kopernikańskiej.


Narożnik ulic Mostowej i Szerokiej,
z prawej skład znanego złotnika Hirschbergera.
Ze zbioru Krzysztofa Klundera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.