Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 stycznia 2017

WITRYNOWO (1) - TEŻ Z PRZESZŁOŚCI

Kilka postów o witrynach, szyldach, reklamach i oglądających je torunianach (oznaczone jako TEŻ Z PRZESZŁOŚCI).
Wszystko to jeszcze skutek - jakże pożądanych! - "efektów ubocznych" kwerendy w bogatych zasobach Książnicy Kopernikańskiej, do celów "młodszego pokolenia" 😊 = konferencji i artykułów cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia. Podczas przeglądania stare zdjęć i pocztówek nie sposób graniczyć się tylko do tego, czego się szuka! Achtung! langsam!

Dziś ul. Chełmińska z przeszłości, głównie dwie bliźniacze, barokowe kamienice pod nr. 28-30. Oswald Gehrke prowadził tu handel korzenny, wytwórnię drożdży i octu (od 1886 roku), parter zajmowała restauracja Drei Raben / Trzy kruki, z modnym bilardem. 


Te witryny...
Fotografie ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.

...szyldy...

...i torunianie. Biedniejsi boso.

Żywe miasto, z mieszkańcami,
mieszkańcy zaś z... nałogami.
Z prawej skład Groblewskiego,
oferujący przeróżne tabaczne wyroby
(cygara i cygaretki, tabaka do palenia, żucia i zażywania, papierosy,
cygarniczki, etui do papierosów i cygar;
specjalność: ruskie cygara i tabaka).
Na pierwszym planie szyld fryzjera,
z misami balwierskimi zdaje się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.