Szukaj na tym blogu

niedziela, 1 stycznia 2017

SUBIEKTYWNIE (TSF) – NIEGDYSIEJSZE MARZENIAJakie były te niegdysiejsze marzenia? Pamiętasz? Czy były nie z tego świata? Wiem, wiem, niby to tautologia, ale tylko pozornie, bo bywają i marzenia „z tego świata” – takie przyziemne, merkantylne, nastawione na „manie” / posiadanie, na kasę, bo kasa to władza

Najpiękniejsze marzenia to te z okresu dzieciństwa, kiedy nieostra jest granica między dwoma światami: magicznym i realnym. Z czasem staje się ona wyraźna, to naturalny proces… Ale przecież granice można przekraczać – trzeba mieć (tylko...) ich świadomość i wolę działania. Najgorsze jest to, kiedy ta granica – czasem przez nas samych umacniana, fortyfikowana – całkowicie uniemożliwia wstęp do świata marzeń.
Fot. Katarzyna Katja Rubiszewska

Wielką sztuką – i przywilejem – jest w pełnej dojrzałości umieć zachować w sobie coś z dziecka… Tego naturalnego zdziwienia światem i dostępu do sfery marzeń. Nawet wtedy, kiedy czarodziejski dywan, jak z powieści Edith Nesbit, wylądował na śmietniku. Nawet wtedy, kiedy wróżki nikną w błękicie obłoków, kiedy wymyślone zaklęcia przestają działać, kiedy wiara w nadprzyrodzoną moc mamy i taty powoli gaśnie. Nawet wtedy, kiedy rzeczywistość na każdym kroku przypomina, że życie to nie bajka...
Fot. Alexandra Nadolska

Czarodziejski dywan
zużyty, ale są inne
środki magio-lokomocji”, bo przecież marzenia wciąż gdzieś tam latają... A kreatywna głowa nie zna ograniczeń. Zawsze znajdzie sposób na odszukanie drogi i stosownego „wehikułu”, aby podążać za marzeniami, znajdzie metodę pozwalającą na przekraczanie granic. Zawsze znajdzie drzwi do alternatywnego świata – własnego, osobistego świata marzeń. Zaglądajmy tam nie tylko z okazji Nowego Roku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.