Szukaj na tym blogu

niedziela, 5 marca 2017

KULTURA I ROZRYWKI W PODGÓRZU (SERIA PODGÓRZ)Życiu towarzyskiemu i kulturalnemu podgórzan służyły całkiem liczne przybytki gastronomii i rozrywek, oraz stowarzyszenia o różnych celach i charakterze. Dla polskich podgórzan przed 1920 rokiem te ostatnie były szczególnie ważne, jako sposób na kultywowanie narodowej kultury i aktywny w niej udział.
Hotel Kronprinz. Fot. ze zbiorów prywatnych.

Centralnym miejscem spotkań w czasach Drugiej Rzeczypospolitej był hotel Dom Polski (dawniej Zur Post, obecnie w tym miejscu nowy gmach Domu Muz), gdzie odbywały się uroczystości, koncerty, zabawy, imprezy o charakterze społecznym, gdzie przez pewien czas funkcjonował kinematograf.

RESTAURACJE (m.in.):
Aulicha, ul. Poznańska 74-76

Lokal Dilla nad Wisłą. Fot. ze zbiorów prywatnych.
Dilla, Kępa Bazarowa
Ferrari Gasthaus / Sielanka, róg ulic Poznańskiej i Hallera
Hohenzollern / Oberża Wiarusa, ul. Poznańska 80
Hotel Hohenzollernpark, ul. Okólna 23/27 (przy poligonie)
Kaiserhofpark, ul. Okólna 37/41 (przy poligonie, w latach 20. XX w. juwenat oo. redemptorystów) 
Hotel Kronprinz / hotel Central, ul. Poznańska 71
Hotel Zur Post / hotel Dom Polski, ul. Poznańska 50/52
Kluczyki (ogród wycieczkowy), ul. Kluczyki

Lokal Meyera. Fot. ze zbiorów prywatnych.
Meyera (Rudolfa), ul. Poznańska 95
Starzyńskiego , Stadtfelf / ul. Poznańska 270-274

STOWARZYSZENIA POLSKIE (m.in.):
Bractwo Kurkowe
Bractwo Niepokalanego Poczęcia NMP
Bractwo św. Franciszka
Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich
Klub Sportowy P.K.S.
Koło Związku Inwalidów Wojennych
Kuchnia Ludowa
Legjon Młodych
Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej
Liga Polska
Męski Chór Kościelny im. Piusa X w Podgórzu
Ochotnicza Straż Pożarna
Polski Biały Krzyż
Stowarzyszenie Kupców i Rzemieślników
Stowarzyszenie Młodych Polek
Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej
Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo Podgórz (koła: męskie i żeńskie)
Towarzystwo Młodych Polaków
Towarzystwo Młodzieży Polskiej
Towarzystwo Opieki nad Ubogimi
Towarzystwo Powstańców i Polaków
Towarzystwo Śpiewu Halka
Towarzystwo Teatr Ludowy
Zjednoczenie Zawodowe Polskie
Związek Przyjaciół Strzelca
Związek Strzelecki (także oddział żeński)
Imponująca lista, prawda? Kilka papierowych zabytków związanych z tymi stowarzyszeniami (telegramy, o ile ktoś pamięta jeszcze, co to) = tutaj.

CZY WIESZ, ŻE?
U schyłku XIX w. podgórscy miłośnicy kręgli mogli oddawać się tej sportowej zabawie w zajeździe Ferrari Gasthaus (róg ulic Hallera i Poznańskiej). Więcej o historii tego miejsca, w dwudziestoleciu międzywojennym znanym jako Sielanka, w książce z niedawno odbytej konferencji z cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia o zabytkach lewobrzeża która ukaże się w maju 2017 roku.

Ferrari Gausthaus. Fot. ze zbiorów prywatnych.

Członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, podgórskiego Bractwa Kurkowego byli umundurowani. Tego rodzaju strój świadczył o przynależności organizacyjnej oraz stanowił oznakę wyznawania określonych zasad i ideałów. Sokoli nosili zwykle karmazynową koszulę ze stojącym kołnierzykiem, z zapinką z wizerunkiem sokoła, czamarę kroju wojskowego, spodnie z szerokim pasem z klamrą, wysokie buty, na głowie czapkę rogatywkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.