Szukaj na tym blogu

piątek, 10 marca 2017

JESZCZE NA MARGINESIE LEWOBRZEŻNYCH KWEREND 2 (SERIA PODGÓRZ)

Jeszcze kilka detali na marginesie lewobrzeżnych kwerend, nie tylko z Podgórza (z Archiwum Państwowego oczywiście).

Skoro we wczorajszym poście był m.in. papier firmowy firmy Hella (zob. jej kinowe "konotacje" 😉), kontynuujmy ten wątek.

Jak widać = kontakty ze wspomnianą toruńską firmą Emil Hell.

Nagłówek papieru Juliana Wykrzykowskiego,
budowniczego z Podgórza,
który pracował m.in. przy realizacji
nowego ratusza w Podgórzu (1907).


Papier firmy Jaugscha z firmowy logo.

O tym bohaterze było co nieco w toruniarni,
więcej podczas konferencji w kwietniu 2016 roku,
a jest - w książce z tego spotkania.

Znana firma ze sprzętem gospodarstwa domowego
(sprzęty domowe i kuchenne)
najogólniej rzecz ujmując.
Reklama z Thorner Presse, 1905.

Już z innej beczki, tj. teczki 😊:
1/ autograf Zbigniewa Wahla, zasłużonego dla miasta architekta


2/ ciekawe pismo z kwietnia 1946 roku z informacją prywatnego właściciela do władz, iż repatrianci zajęli na cele mieszkalne jego kamienicę przy ul. Poznańskiej 34 (tu przed wojną mieścił się zakład fryzjerski Konrada Kanta), choć jej stan na to nie pozwalał. Właściciel prosi o usunięcie tych lokatorów. Przyczynek do losów przesiedleńców po 1945 roku...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.