Szukaj na tym blogu

niedziela, 12 marca 2017

O OCHRONCE JESZCZE SZCZEGÓŁ (SERIA PODGÓRZ)Trochę to trwało zanim dawna kostnica kościołów podgórskich, ewangelickiego i katolickiego, została zaadaptowana i przekształcona na ochronkę. Pieniądze na ten cel zbierały m.in. ss. Serafitki w Podgórzu, podobnie jak na inne zbożne cele.

Fajne = zabawy kołowe 😊
Książnica Kopernikańska.

Jedną z form zachęty do szczodrobliwości były zabawy i festyny, podczas których zbierano datki, wykupywano losy itd. W Książnicy Kopernikańskiej można znaleźć druki ulotne z takimi imprezami związane, jak afisz wyżej. Hotel Central też już znamy. Przy urządzaniu budynku ochronki pracował także znany nam stolarz Stanisław Rosa.

Kamienica Rosy przy ul. Poznańskiej
w latach 50. XX w.
Rodzinka stoi na zamarzniętym stawie...
Fot. ze zbioru Zygfryda Franckiewicza.
Dziś kamienicę
szpecą szmaty reklamowe
,
coraz ich więcej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.