Szukaj na tym blogu

piątek, 24 marca 2017

JAK TORUŃ O PODGÓRZ ZABIEGAŁ - SPOTKANIE 1.


 

BACZNOŚĆ!!! KOMU LEŻY NA SERCU

DOBRO NASZEGO KOCHANEGO GRODU...


To co? jeśli leży? Chcesz poznać odpowiedź = zapraszam na pierwsze spotkanie z nowego cyklu Książnicy Kopernikańskiej pt. Podgórz sprzed lat. Startujemy 3 IV o godz. 16.30 w bibliotece przy ul. Poznańskiej.
Będzie o prehistorii starań Torunia o lewobrzeże, w kontekście ludzi i emocji, jak to w polityce 😉, o Lewym Mieście i Prawym Mieście. No i do tego przegląd archiwalnych zdjęć.


Po co 
Podgórz sprzed lat? Chcemy działać "dwukierunkowo": wiedza na temat tego miasta przyłączonego do Torunia w 1938 roku DO LUDZI + informacji o Podgórzu i podgórzanach pozyskanie OD LUDZI. Liczę na zainteresowanie i aktywność torunian, do których zwracamy się wprost i bezpośrednio – idziemy do nich na lewobrzeże.

Podgórz sprzed lat wypączkował z 4. konferencji z cyklu  Zabytki toruńskie młodszego pokolenia
nt. zabytków lewobrzeża (XI 2016) i towarzyszącej jej wystawy w Archiwum Państwowym. Referaty, archiwalna kwerenda i dyskusje przyniosły nowe informacje, ale też pokazały, jak wiele jest do zrobienia w odniesieniu do dziejów tej części miasta. Przykładem może być choćby Krowi Mostek (w wikimapii nazwany... deptakiem) – znany wszystkim bez wyjątku podgórzanom i mieszkańcom Małej Nieszawki (skrót "do miasta").

Masz stare zdjęcia?
Znasz ciekawe historie, wspomnienia?
Przyjdź i podziel się nimi.
Dzięki temu do historii Torunia dopiszemy kolejne akapity, 

a obraz (naszego) Podgórza sprzed lat
stanie się bardziej wyraźny i bliski.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.