Szukaj na tym blogu

czwartek, 1 czerwca 2017

BAJKA O CZERWONYM KAPTURKU - PO TORUŃSKU

za: Pixabay

Każdy zna bajkę o Czerwonym Kapturku, prawda? Ale mało kto - jak sądzę - zna jej... toruńską wersję. Czyli O czerwonym KapTORku 😉
Mało kto zna, choć autorka bardzo znana i dla Torunia zasłużona = Helena Steinborn (zwykle występująca jako żona swojego męża... (Otto Steinborn był pierwszym prezydentem Torunia w Odrodzonej Polsce.)

To kapitalny sposób na poznawanie miasta przez najmłodszych 😊 Tu choć fragmencik, z zacytowanym zabawnym wierszykiem na temat Mikołaja Naszego Wielkiego.

Przy okazji przypomnę moją osobistą wersję nowo-bajek toruńskich, czyli piernikajki 😉 O zabawnych / inspirujących tytułach:

-- Lewe Miasto, zamiodzenie, zygmunciki, podgórniki i inne
 

Kalendarz ludowy na rok 1938, (Bezpłatny dodatek do "Obrony Ludu"),
s. 57-66,
zob. w: KPBC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.