Szukaj na tym blogu

niedziela, 2 listopada 2014

CzM - PRACA DOMOWA: JAK INTERPRETUJESZ NASZ ZNAK?
Jak interpretujesz nasz znak? To ważne, bo logo identyfikuje, współtworzy tożsamość, buduje poczucie przynależności. A przynajmniej może to robić. Dlatego warto czasem zastanowić się, co leży u podstaw logotypu.Moje pierwsze skojarzenia – zegarowa tarcza, czyli CZAS i jego pomiar, z oryginalną wskazówką w formie znacznika Google. To symbole naszego toruńskiego TU (okrąg = symbol centrum świata) i TERAZ (odwołanie do nowoczesności i takiej też wizji miasta Czasu Mieszkańców). Godzina pierwsza – bo chcemy być pierwsi we wprowadzaniu zmian. Nie dwunasta, ale już „pięć po dwunastej” – bo więcej czasu nie wolno już zmarnować.
W tradycyjnej ikonografii okrąg to symbol doskonałości, jedności, harmonii. W naszej czaso-mieszkańcowej ikonografii, w połączeniu ze znacznikiem-markerem (jeszcze przy założeniu, że jest w ruchu), można odczytać go jako doskonały zbiór ludzi ­­– mieszkańców, obywateli, połączonych ze sobączy tego chcą czy nie. Znacznik to także rodzaj „wskazania palcem” tego, czego chcemy / co należy zmienić: TO i TUTAJ.

W naszym znaku można też widzieć symbol kropli, która drąży skałę = nie ma już odwrotu od zmian zainicjowanych przez CzM. Kropli, które trafiają w sedno. Kropli coraz bardziej licznych, tak jak nas jest coraz więcej. Kropli, które potrzebują CZASU, żeby zrobić swoje. 
I chyba ta metafora jest mi bliższa, z racji mojego usposobienia (konsekwentne dążenie do celu, cierpliwość w oczekiwaniu na efekty pracy).


(z netu)

Ktoś inny dostrzegł tu odniesienie do układu heliocentrycznego. Albo strzał / trafienie w sedno. Meteor - w sam środek. 
Może plemnik i jajo – symbol twórczego zapłodnienia nową ideą
A może koło fortuny? Tej Fortuny pisanej z wielkiej litery – bogini kierującej ludzkimi losami. Trudnej do okiełznania.

A Tobie z czym kojarzy się nasz znak?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.