Szukaj na tym blogu

czwartek, 6 listopada 2014

POLICJANT-PIORUNOCHRONTaka sobie ciekawostka. Znów pokazująca, że wszystko już było... 

W Gazecie Toruńskiej latem 1905 roku napisano, iż pewien jegomość zachował się haniebnie w stosunku do policjanta, za co został odpowiednio ukarany.
„Nazwać policjanta piorunochronem nie wolno, bo wyraz piorunochron przystosowany do policjanta jest obraźliwy. Policyanci noszą pikelhauby dla ozdoby i parady. Pewien robotnik, który, gdy się policyant zbliżał, krzyknął głośno: – Oto idzie piorunochron!, został skazany przez sąd ławniczy w Katowicach na 15 mk. kary lub 3 dni więzienia.” 
Ot, majestat władzy...

(...i nieodparte aktualne skojarzenia...)
za: https://www.facebook.com/sarkazmer/photos/a...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.