Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 24 listopada 2014

SUBIEKTYWNIE (TSF) - Z KAŻDEJ STRONY, CZYLI ODWRACANIE KOTA OGONEMFot. Grzegorz Kazuro

Kapitalne ujęcie – taka typowa „świetlana droga w przyszłość”, po naszemu. Czyli polska droga donikąd, z wszelkimi możliwymi kłodami rzucanymi pod nogi sobie nawzajem… Aspiracje ponad możliwości.
Perspektywiczne ujęcie sugeruje głębię = potencjał, przyszłość, możliwość dążenia do czegoś / kogoś, ale zawalidrogi w postaci aut podążanie w tym kierunku skutecznie utrudniają i / lub uniemożliwiają. I jeszcze ta ironia – slogan „Toruń z każdej strony”… Prawie jak w moim haśle odnoszącym się do HITÓW I KITÓW toruniarni: „PRZODEM I TYŁEM do rzeczywistości i do bylejakości”.

Ta refleksja naszła mnie po obejrzeniu zdjęcia Grzegorza Kazuro. Ale po spojrzeniu na kolejną fotografię, autorstwa Jarosława Fisza, dyptyk nabrał nowego znaczenia. Mniej posępnego, a bardziej ironicznego.
Fot. Jarosław Fisz

W kadrze Jarosława Fisza wszyscy w gotowości (auta „frontem do rzeczywistości”), jak przed startem w nową przyszłość. Droga wydaje się (prawie) „przejezdna”… Oba zdjęcia razem można interpretować jako obraz klasycznego „odwracania kota ogonem”… Każdemu mówimy to, co chce usłyszeć (i potrafi zrozumieć), w zależności od okoliczności. Każdy fakt można zreinterpretować, każdą prawdę przeformować. Za skojarzenia z polityką, a raczej „polityką”, przepraszam – niezamierzone, choć narzucają się same.

Ale w dyptyku fajne jest to, że droga jest „dwustronna” – prowadzi do i od, i
daje możliwość WYBORU. Mimo przeszkód i ironii losu…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.