Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 10 listopada 2014

REWIZJA W SPRAWE KOŚCIUSZKOWSKIEJ

Jeszcze o telegramach kościuszkowskich, małe – acz sensacyjne – uzupełnienie.
W 1902 roku opisywano w prasie dokonanie kolejnej, drugiej już rewizji w znanej księgarni pana K. Zabłockiego w Toruniu. 
„Policya poszukiwała z polecenia prokuratorii toruńskiej tak zwanych telegramów Kościuszkowskich, zastępujących zwykłe telegramy, wysyłane na śluby, zaręczyny itd. Nic nie znaleziono. Pan Zabłocki ma proces z powodu, że swego czasu owe telegramy sprzedawał.”
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Dokumenty Życia Społecznego,
za: www.kpbc.umk.pl


Tak zwane telegramy kościuszkowskie (było już o nich w toruniarni: cz.1, cz.2, cz.3)
stanowiły jedną z form manifestowania polskości w kraju pod zaborami. I z tego względu władze pruskie ścigały użytkowników, wytwórców i sprzedawców tychże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.