Szukaj na tym blogu

środa, 10 maja 2017

OGRÓD KURACYJNY W... PODGÓRZU?

Lektura starych gazet czasem przynosi zaskakujące wieści… Takim newsem sprzed ponad stu lat jest informacja o odkryciu w Podgórzu w 1911 roku wody – o klasie porównywalnej z wodą ze źródła w Czerniewicach! Może ogród kuracyjny / zdrojowy w Podgórzu?!

Ferrari Gasthaus,
pocztówka ze zbiorów prywatnych.

Wodę odkryto podczas odwiertu związanego z przygotowaniem studni na terenie podlegającym administracji kolejowej, w pobliżu zajazdu Ferrari Gasthaus (narożnik ob. ulic Poznańskiej i Hallera – o historii tego miejsca i lokali hotelowo-gastronomicznych więcej w najnowszym tomie z serii „młodszego pokolenia” pt. „Zabytki lewobrzeżnego Torunia…”). 

za: Pixabay

Próbki wody miały być poddane analizie chemicznej. Jednak szanse na ogród kuracyjny w Podgórzu nikłe… Jak pisano w prasie, raczej trzeba będzie się wycofać z tych odwiertów, tym bardziej że są już takowe prowadzone w lesie miejskim. Zapewne chodziło o teren Parku Cegielnia, gdzie ogród zdrojowy uruchomiono w 1914 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.