Szukaj na tym blogu

niedziela, 21 maja 2017

NOWY TERMIN ZABYTKO-FACHOWY = PRZESZŁOŚĆ ZNIKAJĄCA NAMACALNIE 2.Nowe czasy niosą nowe wyzwania, stare zabytki i "nowe" wobec nich praktyki czasem powodują zjawisko OLŚNIENIA. Nie zawsze w pozytywnym rozumieniu...
Nowe zjawiska wymagają opisu, a więc czasem nowej terminologii. Stare zabytki wymagają czasem nowego spojrzenia. Wszak widzimy to, co wiemy... Możemy tak bawić się językowo bez staro-nowego końca, ale nie o tu chodzi.


Chodzi o narodziny nowego terminu zabytko-fachowego. Post-nowoczesny słownik zabytkoznawczy wzbogacił się i określenie ODSŁONISKO – tak Literołap nazwał ostatnie literowe odkrycie przy ul. św. Katarzyny 6, bo odsłonięte po zdjęciu wiszącej tu przez wieki reklamy nauki jazdy. Wszak widzimy to, co odkryją dykto-certo-reklamy...

Odsłonisko = tak z przymrużeniem oka, ale pozostałości szyldu = kolejny fragmencik historii naszego miasta, a czujność i oko Literołapa = na najwyższym poziomie!


Przeszłość znikająca namacalnie...
=
szczątek daty na fasadzie, zegar słoneczny w zwieńczeniu odliczający czas do końca, od początku... Trzeba utrwalać, jak tylko można! (nie mylić z - sorki - uwalać...). Literołap robi to świetnie, tym bardziej że dzięki swojej pasji uwrażliwia i angażuje kolejnych tropicieli historycznych historii.

Ślad napisu "hotel"
w dolnej części wykuszu.
U Literołapa lepiej widać :-)
Kiedyś hotel(e):
-- lata 10. XX w. - Dylewski's Wintergarten
-- lata 20. XX w. hotel Dylewski (tenże Dylewski u schyłku XIX w. gastronomiczno-rozrywkowe interesa prowadził nieopodal, przy ul.Prostej 5)
-- lata 30. XX w. hotel Mazowiecki, wł. Konstanty Koperski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.