Szukaj na tym blogu

wtorek, 21 lutego 2017

MICKIEWICZ Z... ZEGARMISTRZEM

Takie czasem bywają historyczno-miejskie skojarzenia: Wieszcz z mistrzem czasomiernictwa. A dokładniej: tablica pamiątkowa poświęcona wydaniu w Toruniu Pana Tadeusza + zakład zegarmistrza Witolda Wasilewskiego. (Skojarzenia z wieszczem w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego = 21 II)

Fot. Książnica Kopernikańska

Wszystko to przy ul. Piekary 37/39, gdzie kiedyś mieściła się drukarnia Ernsta Lambecka, który opublikował pierwszą samodzielną i pełną (nie ocenzurowaną) edycję poematu na ziemiach polskich. Było to w roku 1859 (choć na karcie tytułowej widnieje data 1859). 

Warto w tym kontekście wspomnieć elementarz dla dzieci uczących się języka polskiego, wydany co prawda nie przez Lambecka, a Buszczyńskiego, ważny dla krzewienia i zachowania polskiej kultury i języka w czasach pruskiego zaboru. Kilka stron z tegoż, z ciekawymi tekstami 😊

 
 Fotografie ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej dokumentują uroczystość odsłonięcia tej tablicy w 1954 roku. Przy okazji uwieczniają detale z otoczenia: witrynę zakładu zegarmistrza, szyld dyrekcji Zakładu Gazownictwa, a także modę, mundur milicjanta "z epoki".


Fot. Książnica Kopernikańska
Co do gazownictwa - w latach międzywojennych w domu obok funkcjonował sklep firmowy Gazowni Miejskiej.

Fot. ze zbioru Lidii Serbin-Zuby.

A w kwestii zegarmistrzów epoki nowszej, tj. XIX i XX w. (bo o starszych trochę już było w toruniarni: 3 posty Zegarmistrzowie toruńscy - kto, kiedy) = materiał do publikacji wciąż w planach... Najpierw jednak muszę skończyć przygotowanie do druku artykułu na ten temat (złotnicy i jubilernicy + zegarnicy miejscowi) do tomu z sesji biżuteryjnej z maja 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.