Szukaj na tym blogu

czwartek, 23 lutego 2017

PODGÓRSKI BROWAR (SERIA PODGÓRZ)

Największymi pracodawcami w Podgórzu były garnizon i kolej, a także browar (zał. 1861) = największy zakład produkcyjny w okresie międzywojennym. Założył go Georg Thoms (Thomas), Niemiec ze Skępego, i prowadził jako firmę rodzinną. Nowa zabudowa browaru (1905-1906) dominowała w centralnej części miasta.

Papier firmowy browaru Thomsa,
niżej - podpis Thomsa.

Archiwum Państwowe w Toruniu.


To zapewne rozbudowa browaru (?) w pierwszych latach XX w.
Zbiory prywatne.

Zabudowania Thomsa w Podgórzu,
niżej - stempel firmy Eduarda Drewitza,
która uczestniczyła w rozbudowie browaru.

Archiwum Państwowe w Toruniu.

W Drugiej Rzeczypospolitej Józef Chronowski, który wrócił do Polski ze Stanów Zjednoczonych i w ramach patriotycznej aktywności wziął udział w dziele repolonizacji przemysłu, wykupił firmą i nazwał Browarem Pomorskim (logo z Gryfem Pomorskim). Produkcja znacznie wzrosła, otwarto rozlewnie na Pomorzu i w Wielkopolsce, produkowano także wody i lemoniady.

Szkic sytuacyjny z końca lat 20. XX w.
Archiwum Państwowe w Toruniu.
Jeden z druków Browaru Pomorskiego,
niżej - fragment ze znakiem firmowym.
Archiwum Państwowe w Toruniu.
W okresie II wojny światowej, pod zarządem okupantów, pracowali tu m.in. jeńcy ze Stalagu XX A na Glinkach. Pod koniec wojny Niemcy urządzili w piwnicach szpital dla rannych żołnierzy i schron przeciwlotniczy.
Zabudowania w czasach okupacji hitlerowskiej.
Archiwum Państwowe w Toruniu.

Zabudowania Browaru zmiótł z powierzchni ziemi potężny wybuch trotylu na pobliskich torach kolejowych, 24 stycznia 1945 roku, który zniszczył i uszkodził ponad 200 budynków. Zginęło 31 osób.
Zniszczenia po wybuchu...
Tak wyglądało centrum Podgórza jeszcze w 1948 roku.
Archiwum Państwowe w Toruniu.


CZY WIESZ, ŻE?
Karamel Pomorski (2,5% alkoholu) – to dosładzane piwo reklamowano jako przeznaczone dla chorych, małokrwistych i rekonwalescentów.

Stalag XX A, tzw. Coppernicus Lager – wielonarodowościowy obóz jeniecki był rozlokowany w siedmiu fortach Podgórza, Glinek, Stawek i Rudaka: XI, XII, XIII, XV, XVII, w Forcie XIV zorganizowano szpital obozowy, Fort XVI pełnił funkcję aresztu. Na Glinkach powstał Stalag 312/XX C dla jeńców radzieckich, nazywany przez hitlerowców pogardliwie „puszczą radziecką” (Sowietheide).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.