Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 20 stycznia 2014

DZIECI NIEMIECKIE Z POLSKICH PRZYBŁĘDÓW

Odzyskanie niepodległości i powrót Torunia do Macierzy w 1920 roku nieodmiennie kieruje uwagę na wątki polsko-narodowe. 
W dawnym Toruniu często miało to miejsce. Kwestie narodowościowe eksponowano w każdej dziedzinie życia i przy każdej niemal okazji.


Toruński elementarz polski z obrazkami...”, wyd. S. Buszczyński w Toruniu, około 1912 r.

Przykład z 1869 roku: na zwyczajnym posiedzeniu rajców obradowano nad wnioskiem magistratu, żeby z racji pilnej potrzeby do tutejszej trzyklasowej elementarnej szkoły dla dziewcząt przyjąć nauczycielkę „umiejącą po polsku”. Nauczycielkę w końcu przyjęto, ale decyzję poprzedziła żenująca dyskusja. „Jeden szczycący się godnością demokraty, tak dalece się zapędził, że aż twierdził, że w Toruniu dzieci polskich wcale nie masz, tylko chyba dzieci niemieckie spłodzone z polskich przybłędów (polnische Ueberläufer).” W protokole posiedzenia odnotowano iż tego rodzaju krasomówstwa żenowały rozsądniejszą - na szczęście - większość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.