Szukaj na tym blogu

sobota, 11 stycznia 2014

STRZEŻ SIĘ! - OBSERWACJA I INWIGILACJA W KINACH (KALENDARIUM CODZIENNOŚCI)



W styczniu 1929 roku Komendant Wojewódzki Policji Państwowej, Urząd Śledczy w Toruniu, zwrócił się do Prezydenta Torunia z prośbą, aby ten przydzielił Policji bezpłatne karty służbowe wolnego wstępu do wszystkich pięciu kin miejscowych, łącznie z Żołnierskim, w celu prewencyjnej obserwacji i ewentualnej inwigilacji.
To haniebne, że tę ważną pracę funkcjonariuszom szczególnie utrudniali właściciele Pana i Światowida. „Wprawdzie przydzieliły kina miejscowe tut. Urzędowi po jednym bilecie wolnego wstępu, tzw. <Passe Partout> bloczkowy, lecz bilet ten do celów służbowych się nie nadaje, ponieważ upoważnia do wejścia na widownię tylko na jeden seans podczas całego czasu tygodniowego programu. Pozatem podczas premier, niedziel i świąt bilet ten nie upoważnia wcale do wejścia i z tego powodu zaszły już częściej przykre dla obu stron incydenty. Legitymowanie się zaś legitymacją służbową wzgl. <znaczkiem służbowym> nie jest również zawsze wskazane, a to ze względu na ewentualne nieprzewidziane nadużycia ze strony czynników niepowołanych.”


(Z mojej najnowszej książki
„TORUŃSKIE TEATRY ŚWIETLNE, CZYLI KINA, WYTWÓRCZOŚĆ FILMOWA
I MIEJSCOWE GWIAZDY 1896-1939.
O kulturze czasu wolnego dawnych torunian”)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
TORUNIARNIA i TORUNIARKA – jak firma i jej przedstawicielka. Tak właśnie ma być. Toruń to moja „firma”, na rzecz której pracuję od lat. Ten drugi neologizm – co do genezy analogicznie jak szafiarka. Toruniarką jestem od dawna. A zacięcie edukacyjne i przymus działania na rzecz dobra wspólnego należą do katalogu moich (licznych) wad. Jestem historykiem sztuki, zabytkoznawcą, regionalistką, muzealniczką (raczej byłam; zwolniona po ponad 26 latach pracy w Muzeum Okręgowym, zob. http://forum.pomorska.pl/mobbing-w-torunskim-muzeum-dyrektor-to-nas-nie-dotyczy-t92558/). Pracuję społecznie w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Będzie o: kulturze i sztuce Torunia, o zabytkach, rzemiośle artystycznym i wątkach obocznych. Także o mojej dzielnicy – Podgórzu. Rzeczy nowe, stare, wnioski, refleksje i pytania. Oby ciekawe... /TORUNIARKA – Katarzyna Kluczwajd/ https://www.facebook.com/katarzyna.kluczwajd Blog nie mógłby zaistnieć bez prac Andrzeja R. SKOWROŃSKIEGO – najlepszego fotografa dokumentalisty sztuki toruńskiej i w Toruniu. Andrzej ma zdjęcie każdego miejscowego zabytku i ciekawego miejsca, a jego ogromny album jest zawsze otwarty dla badaczy, tak jak On – dla przyjaciół.